Potpredsednik Vlade i ministar

Rasim Ljajić

Rođen je 1964. godine u Novom Pazaru gde je završio osnovnu i srednju školu, a Medicinski fakultet u Sarajevu. U periodu od 1989. do 2000. godine radio je kao novinar za brojne dnevne i periodične listove na prostoru bivše SFRJ.

Politikom se bavi od 1990. godine, kada je izabran za generalnog sekretara SDA Sandžaka.

Predsednik je Socijaldemokratske partije Srbije koja je osnovana 2009. godine.

Nakon petooktobarskih promena izabran je za ministra za nacionalne i etničke zajednice u Vladi SRJ.

Posle izbijanja krize na jugu Srbije, u decembru 2000. godine imenovan je za potpredsednika Koordinacionog tela za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa. U avgustu 2001. godine imenovan je za potpredsednika Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju.

Nakon potpisivanja Beogradskog sporazuma u martu 2003. godine izabran je za ministra za ljudska i manjinska prava u Savetu ministara SCG. Od jula 2004. godine predsednik je Nacionalnog saveta za saradnju sa MKTJ, a od jula 2006. koordinator za sprovođenje Akcionog plana za završetak saradnje sa tim sudom.

Od septembra 2005. godine do jula 2008. godine bio je predsednik Koordinacionog tela za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa.

Bio je ministar rada i socijalne politike u Vladi Republike Srbije od 15. maja 2007. do jula 2008. godine. Istu funkciju obavljao je i u Vladi formiranoj u julu 2008. godine, kao i nakon njene rekonstrukcije u martu 2011. godine do 2012. godine.

Bio je potpredsednik Vlade i ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija od 2012. do 2014. godine.

Od aprila 2014. do avgusta 2016. godine bio je potpredsednik Vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija, a istu funkciju je obavljao i u mandatu Vlade u periodu 2016-2017. godina.

Nedeljnik „Vreme“ proglasio ga je za ličnost 2004. godine, a Evropski pokret u Srbiji dodelio mu je priznanje ,,Najevropljanin” za oblast politike u 2005. godini.

Dobitnik je i Povelje ,,Dragoljub Stošić” za građansku hrabrost 2010. godine, a Udruženje menadžera Bosne i Hercegovine i jugoistočne Evrope ga je 2016. godine proglasilo za najministra jugoistočne i srednje Evrope.

Služi se engleskim i ruskim jezikom.

Oženjen, otac dvoje dece.

Potpredsednik Vlade i ministar
Rasim Ljajić
tel. 011/ 311-34-32
faks 011/ 311-46-50
potpredsednik@mtt.gov.rs
kabinet@mtt.gov.rs