• Početna > Ministarstvo > Potpredsednik Vlade i ministar
  • Potpredsednik Vlade i ministar

    Rasim LjajićRasim Ljajić je rođen  28. januara 1964. u Novom Pazaru gde je završio osnovnu školu i gimnaziju. Medicinski fakultet završio je u Sarajevu.

    U periodu od 1989. do 2000. godine radio je kao novinar za brojne dnevne i periodične listove na prostoru bivše SFRJ.

    Posle petooktobarskih promena izabran je za ministra za nacionalne i etničke zajednice u Vladi SRJ.

    Posle izbijanja krize na jugu Srbije, u decembru 2000. godine obavljao je funkciju potpredsednika Koordinacionog tela za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa. Od septembra 2005. godine do jula 2008. bio je predsednik  Koordinacionog tela za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa.

    U avgustu 2001. godine imenovan je za potpredsednika Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju.

    Nakon potpisivanja Beogradskog sporazuma marta 2003. godine izabran je za ministra za ljudska i manjinska prava u Savetu ministara SCG. U periodu od 2003. do 2006. godine obavljao je dužnost kopredsednika Mešovitog komiteta za ekonomsku saradnju sa arapskim zemljama.

    Od jula 2004. predsednik je Nacionalnog saveta za saradnju sa MKTJ, a od jula 2006. koordinator za sprovođenje Akcionog plana za završetak saradnje sa MKTJ. Nedeljnik Vreme proglasio ga je za ličnost 2004. godine, a Evropski pokret u Srbiji dodelio mu je priznanje Najevropljanin za oblast politike u 2005. godini.

    Na sednici Narodne skupštine održanoj 15. maja 2007. izabran je za ministra rada i socijalne politike u Vladi Republike Srbije. Na istu funkciju izabran je na sednici Narodne skupštine koja je održana 8. jula 2008. godine.

    Za potpredsednika Vlade republike Srbije i  ministra za spoljnu i unutrašnju trgovinu i telekomunikacije izabran je na sednici Skupštine Srbije 27. jula 2012. godine.

    Od aprila 2014. godine do avgusta 2016. godine bio je potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija.

    Na sednici Narodne skupštine održanoj 11. avgusta 2016. godine ponovo je izabran za potpredsednika Vlade Republike Srbije i ministra trgovine, turizma i telekomunikacija.

    Oženjen je i ima dvoje dece.

    Potpredsednik Vlade i ministar
    Rasim Ljajić
    tel. 011/ 311-34-32
    faks 011/ 311-46-50
    potpredsednik@mtt.gov.rs
    kabinet@mtt.gov.rs