• Home > Ministry > Deputy Prime Minister and Minister
  • Deputy Prime Minister and Minister

    Расим Љајић

    Rasim Ljajić was born on January 28, 1964 in Novi Pazar, where he finished primary school and grammar school. He graduated from the Faculty of Medicine in Sarajevo.

    Between 1989 and 2000, he worked as a reported for many dailies and periodicals in the former SFRJ.

    After the changes that happened on October 5, 2000, he was appointed Minister for National and Ethnic Communities in the SRJ Government.

    After the crisis breakout in southern Serbia, in December 2000, he was appointed Vice President of the Coordination Body for municipalities Preševo, Bujanovac and Medveđa. From September 2005 until July 2008, he was the President of the Coordination Body for municipalities Preševo, Bujanovac and Medveđa.

    In August 2001, he was appointed Vice President of the Coordination Center for Kosovo and Metohija.

    After signing the Belgrade Agreement on March 2003, he was appointed Minister of Human and Minority Rights in the SCG Council of Ministers. Between 2003 and 2006, he was Co-President of the Joint Committee for Economic Cooperation with Arab Countries.

    In July 2004, he became President of the National Council for Cooperation with ICTY and in July 2006, he became the coordinator for implementing the Action Plan for Completion of Cooperation with ICTY. He was chosen Person of the Year for 2004 by the Vreme weekly, while the European Movement in Serbia presented him the “Most European in the Field of Politics” award in 2005.

    At the National Assembly session that took place on May 15, 2007, he was appointed Minister of Labor and Social Politics in the Government of the Republic of Serbia. He was chosen for the same position at the National Assembly session on July 8, 2008.

    He was appointed Deputy Prime Minister of the Republic of Serbia and Minister of Foreign and Domestic Trade and Telecommunications at the National Assembly Session on July 27, 2012.

    He was Deputy Prime Minister of the Republic of Serbia and Minister of Trade, Tourism and Telecommunications from April 2014 to August 2016.

    At the National Assembly session held on August 11, 2016, he was once again appointed Deputy Prime Minister of the Republic of Serbia and Minister of Trade, Tourism and Telecommunications.

    He is married and has two children.

    Deputy Prime Minister and Minister
    Rasim Ljajić
    phone 011/ 311-34-32
    fax 011/ 311-46-50
    potpredsednik@mtt.gov.rs
    kabinet@mtt.gov.rs